Zostáva doťažiť dva milióny bitcoínov. Miliardár Barta by sa nedivil zákazu miningu kvôli vojne

Ťažba bitcoínov prebieha prostredníctvom špeciálnych počítačov známych pod skratkou ASIC.

Začal boj o posledné ešte nevyťažené bitcoiny, ktorý bude zrejme neľútostnejší ako kedykoľvek v minulosti. Pred pár dňami ťažiari vydolovali virtuálnu mincu s poradovým číslom 19 miliónov. Ich motivácia na získanie zostávajúcich dvoch miliónov virtuálnych mincí zostáva napriek zdražujúcim energiám vysoká. Výpočtový výkon používaný na dolovanie kryptomeny dosahuje rekordné hodnoty. Rozmach kryptoťažby ale podľa skeptických hlasov nezostane v dobe hroziacej energetickej krízy bez politickej odozvy.

Monetárna politika bitcoinu ide podľa dlhoročného plánu. Zastropovanie počtu digitálnych mincí na 21 miliónov je súčasťou zdrojového kódu kryptomeny od jej vzniku a zároveň dôvodom, prečo ju niektorí fanúšikovia vnímajú ako obdobu zlata. Bitcoin je postupom rokov stále vzácnejší. Vyťaženie toho posledného sa očakáva v roku 2140, ale už teraz je vyše deväťdesiat percent virtuálnych mincí rozobraných.

K pätine z nich ale najskôr už nikto nikdy nezíska prístup, vyplýva z odhadov newyorskej analytickej spoločnosti Chainalysis. Sú to napríklad bitcoiny uložené v peňaženkách, ku ktorým majitelia stratili prístupové heslá.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram