Kam s peniazmi. Otázka, ktorá nadobúda na dôležitosti v súvislosti s neistotou okolo vojny na Ukrajine či hrozbou stagflácie. Komu nevadí riziko, skúša investovať do bitcoinu alebo si v rámci sveta kryptomien siahnuť na pomerne vysoké úroky z uložených virtuálnych mincí. „Napríklad pri protokole Anchor sme spočítali stabilnú úrokovú mieru okolo 9,5 percenta,“ hovorí v rozhovore pre denník E15.cz investičný manažér fondu Rockaway Blockchain David Rakušan. Varuje ale pred nepredvídateľným správaním sveta kryptomien pri možnej globálnej stagflácii.
Kryptomenové obchodné a platobné platformy typu Crypto.com alebo Binance nedávno znížili úroky, ktoré vyplácajú z uložených stablecoinov, teda kryptomien zviazaných s kurzom dolára. Aktuálne sa dá dostať cez desať percent len ťažko. Má všeobecne tento druh výnosov svoj vrchol za sebou?
Určite nie, pretože úroky sú ovplyvnené kryptotrhom, teda či sa nachádzame v konsolidácii, alebo v býčom či medveďom trhu. V býčom trhu sú úroky väčšinou vyššie av medvedom trhu naopak výrazne nižšie. Vzhľadom na to, že trh od začiatku novembra 2021 do konca januára 2022 spadol o päťdesiat percent a od polovice januára do dnešného dňa je v podstate v konsolidácii, tak sa tento trh podpísal aj na úrovni samotných výnosov.
Počas posledných dvoch týždňov je však vidieť určitý optimizmus. A to ako na kryptotrhoch, tak na akciových trhoch. Pokiaľ optimizmus pretrvá, mohlo by sa to prejaviť aj vo vyšších výnosoch stablecoinov.
Ktorý faktor ovplyvňuje výšku výnosov najviac? Je to napríklad vývoj veľkosti zobchodovaných objemov na kryptoburzách?
V tejto chvíli sú peniaze používané hlavne v spojitosti s tradingom. Hlavným faktorom sú teda zobchodované objemy, ale aj prílev a odliv peňazí do protokolov takzvaných decentralizovaných financií (DeFi, automatizované finančné služby fungujúce na blockchaine – pozn. red.) hrá rolu.

Vo chvíli, keď sa prílev peňazí výrazne zvýši nad dopyt generovaný tradingom, tak sa logicky bude znižovať aj samotný úrok. Z pohľadu venture kapitálového investora očakávam, že sa zobchodované objemy na burzách budú naďalej zvyšovať a decentralizované burzy porastú rýchlejšie ako tie centralizované.