Najrozšírenejšia kryptomena má za sebou zvláštny prvý štvrťrok. Kvôli všeobecnej neistote na finančných trhoch v dôsledku vojny a zvyšovania sadzieb v USA sa cena bitcoinu pohybovala v mimoriadne tesnom závese za vývojom technologického indexu Nasdaq. To podnietilo kritické hlasy, podľa ktorých za takejto situácie nedáva zmysel považovať bitcoin za prostriedok diverzifikácie investičného portfólia. V prípade kryptomien ale všeobecne platí, že sa oplatí pracovať s dlhodobejším horizontom. Aktuálnu aj dlhodobú mieru korelácie rôznych typov investícií zobrazuje infografika denníka E15.
Bitcoinu prezývajú fanúšikovia digitálne zlato. Tento náhľad sa ale v poslednej dobe trochu mrví. Hoci v USA av ďalších štátoch dosahuje inflácia nezvyčajne vysokú úroveň, hodnota najrozšírenejšej kryptomeny odpísala z minuloročných maxím okolo tridsiatich percent. Zaradiť ju v rozumnej miere do portfólia sa ale môže vyplatiť z iných a zdanlivo banálnejších dôvodov, než je schopnosť odolávať inflácii či slúžiť ako bezpečné úložisko hodnoty.

V prvom tohtoročnom štvrťroku dosiahla korelácia medzi vývojom ceny bitcoinu a indexu technologických akcií Nasdaq najvyššej úrovne za celé sledované päťročné obdobie. Miera korelácie vyšplhala na 0,58. Od úrovne 0,7 už možno štatisticky hovoriť o veľmi silnej súvislosti.
Popularizátor bitcoinu Josef Tětek, autor knihy „Bitcoin: Odluka peňazí od štátu“, na Twitteri podobné úvahy glosoval, že zatiaľ čo v krátkodobej perspektíve je bitcoin volatilný, v dlhodobej slúži ako uchovateľ hodnoty. U štandardných peňazí je tomu vraj naopak.