Kam s peniazmi. Odvážlivci vyrovnávajú infláciu úročením kryptomien, ale je to stále ťažšie

Českých sporiteľov drví inflácia nevídaná od deväťdesiatych rokov. Mimoriadna situácia núti mnoho z nich hľadať mimoriadne riešenia. V konkurencii zhruba trojpercentného úročenia bankových vkladov a pomerne neistého akciového výhľadu je pre hocikoho alternatívou svet kryptomien. V ňom existuje nemálo digitálnych platforiem, ktoré ponúkajú až dvojciferné úročenie vkladov virtuálnych mincí. Ešte nedávno pritom boli podmienky na tomto nie príliš regulovanom trhu výrazne atraktívnejšie.

Ochrániť úspory sporiteľov pred infláciou mala podľa svojich fanúšikov najrozšírenejšia kryptomena bitcoin. Hoci jeho hodnota za posledné dva roky vzrástla päťnásobne a počas uplynulých dní bitcoin zmazal straty z nepresvedčivého začiatku roku 2022, stále cenovka leží tridsať percent pod jesenným maximom.
A to v čase, keď ukazovatele spotrebiteľskej inflácie vykazujú v mnohých rozvinutých štátoch sveta takmer pádivé tempo. Kto neverí príbehu o bitcoine ako digitálnej obdobe zlata, toho zrejme ľahšie zlákajú možnosti takzvaných stablecoinov.

Ide o virtuálne meny naviazané na kurz dolára, teda nepodliehajúce masívnym výkyvom hodnoty ako práve bitcoin či éter. Potenciálne lákavý nástroj proti inflácii z nich počas posledných rokov urobili okrem iného kryptoaplikácie typu čínskej Binance, singapurskej Crypto.com či americkej BlockFi. Tie ponúkali úročenie na ich účty vložených stablecoinov prevyšujúcich desať percent.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram