Ruská centrálna banka znížila základnú úrokovú sadzbu na 17 percent

Ruská centrálna banka dnes prekvapivo znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o tri percentuálne body na 17 percent. Nová sadzba bude platiť od pondelka. Na konci februára banka v dôsledku prvých sankcií po vstupe ruských vojsk na Ukrajinu sadzbu viac ako zdvojnásobila na 20 percent.

„Vonkajšie podmienky pre ruskú ekonomiku sú stále náročné a značne obmedzujú hospodársku aktivitu,“ uviedla banka. „Riziká pre finančnú stabilitu sú stále prítomné, ale zatiaľ sa prestali zvyšovať, okrem iného vďaka prijatým opatreniam na kontrolu kapitálu,“ dodala.
Banka konštatovala, že na bankových účtoch dochádza k „stabilnému prílevu finančných prostriedkov“ a že „tempo rastu bežných cien znateľne spomaľuje, najmä v dôsledku dynamiky kurzu rubľa“.
Dnes sa očakávajú údaje o marcovej inflácii. Rubeľ, ktorý sa vo februári a marci prepadol na rekordné minimá, sa priblížil úrovni, okolo ktorej sa pohyboval pred vstupom ruských vojsk na Ukrajinu.
Česi podľa analytika Havlíčka stavili všetko na ukrajinskú kartu. Putin nadväzuje na Hitlera a Stalina

Americká ministerka financií Janet Yellenová už v stredu vyhlásila, že oživenie rubľa nie je známkou toho, že ruská ekonomika odoláva západným sankciám. Dodala, že zo súčasného kurzu rubľa by sa nemalo nič vyvodzovať.
Ruská centrálna banka naznačila, že k ďalšiemu poklesu základnej úrokovej miery by mohlo dôjsť na jej ďalšom zasadnutí, ktoré je naplánované na 29. apríla.
Centrálna banka je „presvedčená, že najostrejšia fáza hospodárskej krízy už pominula“, uviedli vo svojej správe analytici Capital Economics.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram