PR článek

Dráže a horšie. Hypotéky sú stále vzácnejšie, apríl prelomí päťpercentnú métu

Na prahu piatich percent. Taká je aktuálna priemerná sadzba pôžičky na bývanie. Podľa štatistík Fincentrum Hypoindexu sú tak hypotéky zhruba o štvrť percentuálneho bodu drahšie ako počas marca. Hypotekárne analytici predpokladajú, že psychologická päťpercentná hranica definitívne padne v priebehu niekoľkých týždňov. Už teraz pritom platí, že splátka obvyklej hypotéky prevyšuje šesťdesiat percent priemernej čistej mzdy.

„Sadzby hypotekárnych úverov po stredajšom zvýšení základných sadzieb zo strany ČNB stačili zvýšiť zatiaľ len niektoré banky, a preto je priemerná ponuková sadzba hypoték Fincentrum Hypoindexu k piatemu aprílu ‚len‘ 4,88 percenta. Dá sa očakávať, že táto sadzba v priebehu tohto mesiaca porastie, akonáhle sa k zvýšeniu pridajú aj ďalšie bankové ústavy,“ uvádza Jiří Sýkora, hypotekárny analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Podľa neho je čím ďalej pravdepodobnejšie, že priemerná ponuková sadzba dosiahne na hranicu piatich percent, pričom priemerný úrok ďalej porastie.
Rastúce sadzby pritom už v marci vytlačili časť záujemcov pred prah bánk. „Po oživení skraja roka sme v marci zaznamenali pokles online dopytu po hypotékach. Marec je tak s celkovým objemom 2,5 miliardy korún sprostredkovaných hypotekárnych dopytov zatiaľ tento rok najslabším mesiacom,“ uvádza Vojtech Prokop z hypotekárneho trhoviska Zaloto.
Marec pritom zároveň znamenal posledný mesiac pred znovuzavedením príjmových limitov Českou národnou bankou, od apríla tak napríklad záujemcovia o hypotéku staršiu ako 36 rokov potrebujú namiesto desiatich percent vlastných úspor celú pätinu ceny kupovanej nehnuteľnosti.
Hypotekárne krachy budú, máme niekoľko kríz naraz, hovorí Libor Ostatek z Golem Finance


„Hypotekárne úvery z hľadiska úverov novo poskytnutých obyvateľstvu naďalej dominujú, avšak dynamika ich rastu pomaly slabne. Svoju rolu hrá celý rad dobre známych faktorov. Od neistoty budúceho vývoja cez mimoriadny rast cien po zvyšovanie úrokových sadzieb,“ zhŕňa dôvody oslabujúceho hypotekárneho biznisu analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová.
Od hypotéky domácnosti odrádza aj fakt, že priemerná splátka obvyklej pôžičky na bývanie zasahuje čoraz väčšiu časť príjmov. Podľa Fincentrum Hypoindexu tak napríklad splátka hypotéky na 3,5 milióna korún uzavretá na štvrťstoročie uzmula z rodinného rozpočtu sumu prevyšujúcu dvadsaťtisíc korún. „Dvadsaťtisícovú splátku si naozaj nemôže každý dovoliť. Kvôli vysokým sadzbám a vysokým cenám nehnuteľností sa stávajú hypotekárne úvery opäť produktom iba pre vysokopríjmové časti obyvateľov,“ dodáva Sýkora.
Realitou vraj bude zároveň tento rok prepad hypotekárneho biznisu. Na hypotekárny úver za súčasných podmienok nemusí podľa ekonómov dosiahnuť až tretina žiadateľov a hypotekárny trh by sa mohol prepadnúť až o polovicu. „Dôsledkom všetkých limitujúcich faktorov bude ďalšie znižovanie počtu poskytnutých úverov a zvýšenie záujmu o nájomné bývanie,“ dodal Jiří Sýkora.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram