Teraz. Práve teraz sa rozhoduje o tom, ktoré firmy tu budú aj o 20 rokov. Kto zaspí, nech už ani nevstáva. Cesta k úspešným zajtrajškom je dláždená pojmy ako automatizácia a digitalizácia. Ruku na srdce – viete, kde a ako s tým vlastne začať?
Automatizácia sem, digitalizácia tam. Pojmy, ktoré posledné mesiace budia poriadny povyku.
Pritom nejde o nič nové. Inovatívnejšie firmy si dávno pred prvým lockdownom užívali výhody spojené s moderným riadením firmy. Ostatné firmy? O automatizácii aj digitalizácii veľa hovorili, ale samotná prax už pokrivkávala. Veď predsa fungujú aj bez toho.
Lenže Golden Kids mali pravdu – časy sa menia. Zrazu prišiel covid-19, ktorý poriadne firmám pripomenul dôležitosť automatizácie aj digitalizácie.
Dnes už je jasné, že hlavnou otázkou nie je, či alebo kedy, ale hlavne ako.
Základom je mať dáta na jednom mieste
Potrebujete ERP systém. Tak znie odpoveď na otázku, ktorá napadne každého – kde teda začať? Čo máte urobiť ako prvé?
Niekedy sa namiesto ERP používa pojem podnikový informačný systém alebo aj systém pre riadenie podniku. Dôležité je, že všetko označuje to isté. A pre firmy, ktoré chcú inovovať a posúvať sa vpred, to úplne zásadné.
Ide o systém, ktorý pomôže s riadením všetkých firemných agend. Pozná firemné procesy. Nájdete v ňom všetky dôležité informácie, dokumenty aj dáta, ktoré prípadne vedia zbierať aj z iných systémov, strojov či zariadení. Predstavuje efektívny nástroj na riadenie celej firmy.
Z pohľadu automatizácie potom plní jednu základnú podmienku – všetky dáta máte na jednom mieste.
Na jedno kliknutie sa dostanete ku všetkým firemným údajom. A o to tu beží.
Pozor, nech nevyhoríte ako 90% ostatných firiem
ERP systém môže pre firmu predstavovať významnú konkurenčnú výhodu. Slovo môže ale zaslúži pozornosť. Má to totiž jeden háčik. Nasadiť systém a nasadiť ho tak, aby to pre firmu malo vážne prínos, to je diametrálny rozdiel.
Výskumy hovoria, že iba 10 % firiem zvládne nasadiť ERP systém tak, aby priniesol vysokú pridanú hodnotu. A prax to potvrdzuje.
Máloktorá firma zaobstaráva ERP systém ako premyslený krok. Často do toho idú s tým, že ERP systém sám všetko spasí. Že nie je potrebná na ich strane žiadna infraštruktúra, žiadne zázemie v podobe napríklad delegovaného človeka pre projekt, motivovaných zamestnancov či ochoty spolupracovať. A to je chyba.

Než sa do toho pustíte, prečítajte si tipy z praxe
Vyberte si partnera, s ktorým si budete rozumieť. To je v prípade ERP systému prvá rada nad zlato.
Musíte si totiž uvedomiť, že v prípade ERP systému sa bavíme o dlhodobej spolupráci. Bez fungujúceho partnerstva môžete na túžobné ovocie rovno zabudnúť.
Oceníte podobných rád viac? Prečítajte si e-book o tom, ako správne nasadiť ERP systém. Tipy z praxe prinášajú skúsení konzultanti ERP systému Biznis, ktorý dnes patrí do portfólia spoločnosti Solitea.