Stavebné sporiteľne požičali v prvom štvrťroku 23 miliárd korún, medziročne viac

Stavebné sporiteľne poskytli v prvom štvrťroku úvery za zhruba 23 miliárd korún, čo je v medziročnom porovnaní mierny nárast zhruba o percento. Zároveň zaznamenali rast záujmu o nové zmluvy o stavebnom sporení. Sporiteľne ich uzavreli 134 348, medziročne o štyri percent viac. Vyplýva to z údajov všetkých piatich tuzemských sporiteľní, ktoré má ČTK k dispozícii.

Podľa Asociácie českých stavebných sporiteľní je výsledok pri úveroch za prvý štvrťrok tohto roku príjemným prekvapením. „Asociácia českých stavebných sporiteľní síce avizovala, že záujem o úvery od stavebných sporiteľní nepoklesne toľko ako v prípade hypotekárnych úverov bánk, ale že za štvrťrok dosiahneme lepší výsledok ako v minulom rekordnom roku, to sme nečakali,“ uviedol tajomník asociácie Jiří Šedivý.
Stavebné sporiteľne podľa neho teraz ponúkajú nižšiu úrokovú sadzbu úverov zaistených nehnuteľností ako banky. Navyše sporiteľne nefinancujú iba obstaranie nového bytu či domu, ale aj rekonštrukcia a modernizácia existujúceho bytového fondu vrátane nájomných bytov. „Dopyt po týchto úveroch pritom nie je prirodzene taký citlivý na rast úrokových sadzieb ani cien nehnuteľností, teda celkovo toľko neklesá,“ uviedol Šedivý.
V prípade nových zmlúv o stavebnom sporení je medziročný nárast o štyri percentá podľa asociácie v súlade s jej odhadmi. „Potvrdzuje sa, že ľudia sporiť potrebujú, a to aj v súčasnom prostredí relatívne vysokej inflácie, treba preto, aby mali nejakú finančnú rezervu do budúcnosti alebo raz získali úver na obstaranie vlastného bývania,“ uviedol Šedivý.
Podľa porovnateľných údajov za minulý rok stavebné sporiteľne poskytli úvery za rekordných 113,4 miliardy korún, čo bol medziročný rast o dve tretiny. Záujem o nové zmluvy o stavebnom sporení vlani mierne stúpol na 520.387.

Stavebné sporiteľne poskytujú úvery zo svojich zdrojov, teda z vkladov klientov, ktorí si sporia. Naopak hypotekárne banky si na úver, ktorý potom poskytnú klientovi, väčšinou požičiavajú. Úrokové sadzby závisia od dĺžky doby fixácie a ceny peňazí na medzibankovom trhu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram