PR článek

Startupy chcú motivovať zamestnancov podielom na zisku. Narážajú ale na daňový systém

Investičný fond Index Ventures zaradil Česko do skupiny krajín Európy najmenej ústretových voči opčným zamestnaneckým programom.
Investičný fond Index Ventures zaradil Česko do skupiny krajín Európy najmenej ústretových voči opčným zamestnaneckým programom.
Čím ďalej viac českých firiem ponúka zamestnancom podiel na zisku. Zvyšujú tým motiváciu prichádzať s novými nápadmi, podporujú produktivitu zamestnancov, poprípade sa tak snažia udržať vo firme. „Pri zlej komunikácii to môže mať úplne opačný účinok,“ varuje pracovný psychológ Libor Komárek. V tuzemskom prostredí navyše takýto spôsob odmien naráža na zastaraný daňový systém. To sa však môže čoskoro zmeniť.

Brniansky technologický startup ROI Hunter pomáha účinne viesť marketingové kampane na sociálnych sieťach. O možnosti ponúknuť zamestnancom podiel zo zisku firmy uvažoval jeho šéf už nejaký čas. „Keďže so zamestnancami každý mesiac otvorene zdieľame obrat firmy, povedali sme si, že môžeme jednoducho namiesto dividend, ktoré pri startupoch vlastne ani neexistujú, dávať rovno podiel z obratu nad určitý cieľ, ktorý pre tento rok máme,“ uvádza Karel Schindler. Podľa jeho predikcií by sa firme malo podariť dosiahnuť tohtoročný cieľ na konci tretieho štvrťroka.
Skúsenosť so zdieľaním zisku mala firma už z predošlého roku. „Vtedy sme ale ešte nemali koncept zdieľania obratu a spojili sme dosiahnutie cieľa so zvyšovaním rozpočtov na benefity a platy,“ vysvetľuje Schindler. Presvedčiť investorov o trvalom prepojení ziskov firmy a odmien zamestnancov bola však ťažšia úloha. „Domnievame sa, že tento systém odmien je bližšej mentalite startupu, kedy si človek môže siahnuť na zaujímavejšie peniaze ako v korporáciách, ale nie je to zaručené a záleží naozaj na tom, ako sa firme darí,“ argumentuje.
Pocit práce na spoločnej veci

Matematika, z ktorej vyplýva výsledná odmena zamestnanca, je pomerne jednoduchá. „Akonáhle firma dosiahne minimálny plánovaný mesačný obrat, dáme ľuďom ihneď bonus vo výške tretiny ich platu. Potom v nadchádzajúcich mesiacoch akumulujeme časť obratu nad týmto minimom a na konci roka polovicu zo sumy týchto peňazí jednoducho podelíme počtom zamestnancov,“ opisuje Schindler.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram