Skupine Air Bank vlani stúpol čistý zisk o 50 percent. Ten činí cez dve miliardy korún

Skupina Air Bank, ktorú tvoria spoločnosti Air Bank, Benxy a český a slovenský Home Credit, vlani vytvorila čistý zisk 2,252 miliardy korún, čo je medziročný nárast o 50 percent. Skupina o tom informovala ČTK. Bankám a sporiteľniam v Česku tak v roku 2021 stúpol súhrnný čistý zisk medziročne o 23,1 miliardy korún na 70,58 miliardy korún.

Skupina Air Bank, ktorá patrí do skupiny PPF, sa spája s Moneta Money Bank. Zverejnenie výsledkov skupiny Air Bank tak nadväzuje na minuloročné oznámenie o jej chystanom prevzatí českú Moneta Money Bank za 25,8 miliardy korún. V decembri 2021 schválili akcionári Monety transakciu, ktorou dôjde k spojeniu dvoch finančných inštitúcií patriacich medzi najvýznamnejšie v SR. Transakcia ešte podlieha schváleniu zo strany príslušných regulátorov.
Počas roku 2021 skupina získala 55.000 nových zákazníkov a celkový počet aktívnych klientov na konci roku 2021 dosiahol 1,283 milióna. Objem vkladov zákazníkov stúpol zo 123,6 miliardy korún na konci predchádzajúceho roka na 129,3 miliardy korún na konci roka 2021. Výrazný nárast zaznamenali hypotekárne úvery, a to o 60 percent na 11,7 miliardy korún.
0 seconds of 2 minutes, 52 secondsVolume 0%

Očami guvernéra: Inflácia • VIDEO Videohub
K pozitívnym výsledkom skupiny prispelo okrem iného uvoľnenie protipandemických opatrení a oživenie ekonomiky, ktoré prinieslo obnovenie spotrebiteľského dopytu. „Získali sme mnoho nových klientov, výrazne rástlo aj naše úverové portfólio. S postupným zvyšovaním veku našich klientov, ktorí sú všeobecne mladší, než je priemer trhu, registrujeme stále nové príležitosti k ponuke ďalších služieb. Sme na dobrej ceste k splneniu nášho cieľa dosiahnuť už v tomto roku zisku troch miliárd korún,“ komentoval výsledky generálny riaditeľ Air Bank Michal Strcula.

Firmy zo skupiny Air Bank sú nepriamo ovládané spoločnosťou Home Credit Group B.V., ktorá je súčasťou skupiny PPF. Tá investuje do mnohých odvetví, od finančných služieb cez telekomunikácie, médiá, biotechnológie, nehnuteľnosti až po strojárstvo. PPF pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Celosvetovo v polroku 2021 zamestnávala 80.000 ľudí. PPF má svoju korporátnu vlastnícku a riadiacu štruktúru v Holandsku. Majoritným vlastníkom PPF Group, N. V. bol až do svojej minuloročnej smrti najbohatší Čech Petr Kellner, ktorý podľa výročnej správy spoločnosti ovládal 98,93 percenta PPF.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram