Zaznamenali ste v komunikácii, v článku, pri štúdiu alebo inde pojem pákový efekt alebo finančná páka a neviete presne, čo si pod týmto predstaviť? Poďme si preto vysvetliť podrobnejšie, čo znamená finančný pákový efekt v podnikaní.
Máte svoj kapitál, ale potrebujete jeho objem doplniť?
Anglicky sa povie finančná páka „leverage“. Princíp finančnej páky spočíva v tom, že menší objem svojho vlastného kapitálu doplníme väčšou čiastkou z kapitálu niekoho cudzieho a použijeme ho na financovanie investícií. Týmto spôsobom je možné zvýšiť svoj zisk, o ktorý mnohým ide. Finančnou pákou môžeme označovať dlh, s ktorým spoločnosť financuje svoje aktíva.
Finančná páka je svojím spôsobom pôžička. Tak, ako u pôžičiek po vás môže ten, od koho ste si kapitál požičali, chcieť zaplatiť poplatky spojené s jej použitím. Vďaka použitiu dlhu, čiže vďaka použitiu vypožičaného kapitálu či už k investícii alebo k realizácii projektu, je možné znásobiť potenciálny výnos.
Investície formou rôznych nástrojov
Pákový efekt je možné využiť pri svojich investíciách pomocou nástrojov, ktoré bežne používame, pre obchodovanie s opciami, futures alebo vrátane maržových účtov.
Nepriame využitie finančnej páky
Nie je nutné využívať pákový efekt priamo, je mnoho investorov, ktorým tento spôsob nevyhovuje. Je tu ale dostatok možností, ako využiť pákový efekt nepriamo. Stačí napr. investovať do firiem, ktoré využívajú pákový efekt ako bežný spôsob podnikania. Financovať môžete ich podnikanie aj rozšírenie prevádzky, a tak tieto firmy nemusia zvýšiť svoje výdavky o akúkoľvek čiastku.
Pokiaľ tak urobíte, budete investorom, ktorý môže prostredníctvom analýzy účtového rozvrhu sledovať zadlženie a vlastný kapitál v účtovných knihách takýchto firiem.
Tak, ako vás pákový efekt môže priviesť k ziskom, nie je rozhodne bez rizika a môže zväčšiť aj straty.