Expresné peňažné prevody zažívajú boom. Rusom nahrádzajú zablokované bankové transakcie

Na pražských pobočkách firiem prevádzkujúcich peňažné prevody z Európy do postsovietskych krajín sa v posledných týždňoch tvoria rady. Kvôli vojne na Ukrajine a následnému odpojeniu ruských bánk od systému SWIFT sú expresné hotovostné prevody jedným z mála spôsobov, ako rýchlo dostať peniaze na Ukrajinu alebo do Ruska. Predtým ich veľa využívali sezónni pracovníci z krajín SNŠ, dnes sa o nich najviac zaujímajú ruskí študenti závislí na finančnej podpore rodičov alebo Ukrajinci žijúci v Česku, ktorí chcú podporiť rodinu vo vlasti.
Zvýšený dopyt po expresných peňažných prevodoch z Ruska zaznamenal šéf pražskej FAS financie company Pavel Martynov už od začiatku blokácie ruských bankových kariet. „Záujem pochádzal hlavne zo strany študentov vysokých škôl a jazykových kurzov, ktorí v dnešnej situácii môžu dostať peniaze od rodičov iba touto cestou. Väčšinou ide o sumy okolo päť až sedem tisíc korún, ktoré potrebujú na bežné životné náklady,“ opisuje Martynov.
Ďalšou veľkou skupinou klientov sú Ukrajinci, ktorí dlhodobo bývajú v Česku a chcú finančne podporiť príbuzných na Ukrajine. „Najviac transakcií v marci sme odoslali na Ukrajinu. Koncom februára a začiatkom marca sme poskytovali služby Ukrajincom úplne zadarmo, čo tiež malo vplyv na zvýšený dopyt,“ konštatuje.

Close-up Of A Businessperson’s Hand Protecting Stacked Coins From Falling On Reflective Desk

Najvyšší záujem je podľa neho o okamžitý hotovostný prevod, kedy sa odosielateľ osobne zastaví na pobočke firmy a počas piatich minút odošle peniaze. Príjemca v zahraničí ich môže dostať už za niekoľko minút. Poplatok za prevod činí okolo 2,5 percenta.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram