Ako sa človek naučil zvýrazniť krásu korundov brúsením

Viete, že aj mnoho slávnych osobností nosilo korund? Pre tých, ktorých bavila chémia, to prílišné prekvapenie nebude. Ostatní možno získajú novú informáciu: Prekrásne zafíry a rubíny sú vlastne odrodami práve tohto minerálu.

Sú dôkazom toho, že príroda skutočne vie čarovať. A keď do jej služieb svoj um vloží aj človek, je jasné, že vznikne niečo unikátne. Korundy v drahokamovej kvalite skutočne berú po usadení do šperkov dych.

Zafíry a rubíny sa navyše pred týmto využitím neponechávajú v surovom stave, ale brúsia sa. Brús zafírov a rubínov nie je tak dôležitý ako u diamantov, pokiaľ ide o živosť kameňa. Vždy však umožní, aby kameň vykazoval čo najlepšie farby a znížil sa rušivý výskyt prípadných inklúzií.

Svetlé kamene sa často brúsia hlbšie, aby sa farby zintenzívnili. Sýto sfarbené kamene sa naopak brúsia plytšie, čo ich odtieň zjemní.

Chcete sa prečítať viac o ďalších zaujímavých témach, šperkoch, móde alebo drahých kameňoch? Pozrite sa na náš blog. Môžete si tu napríklad prečítať o rôznych variantoch vzácneho opálu alebo o krásne zlatom pyrite.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram